Parní stelirizátor s vestavěným vyvýječem páry

OBECNÁ PROBLEMATIKA ŘEŠENÁ APLIKACÍ

Je mnoho odvětví, která pracují se sterilními materiály . Mezi nejdůležitější z nich patří zdravotnictví, farmacie, potravinářství a zemědělství. Důvodem k používání sterilních materiálů, je snaha předcházet komplikacím při léčbě (ve zdravotnictví a farmacii), dosáhnout stabilitu produktu (farmacie a potravinářství) a vytvořit vhodné prostředí pro růst čistých produktivních kultur (potravinářství a zemědělství) .

Za sterilní je považován takový materiál, který neobsahuje uvnitř ani na povrchu nadkritické množství životaschopných mikroorganismů . Je několik, technologicky značně odlišných, způsobů jak dosáhnout sterilitu materiálu . Může to být například sterilní výroba, která používá sterilní vstupní suroviny, filtrace produktu nebo sterilizace . Jako sterilizace je v tomto případě označován fyzikální nebo chemický způsob inaktivace mikroorganismů . Inaktivace je proces, jehož působením mikroorganismy ztratí schopnost množení nebo jsou usmrceny .

Každý z uvedených způsobů dosažení sterility má specifické výhody a požadavky pro jejich dosažení. Obecně nejpoužívanější princip je fyzikální sterilizace, konkrétně sterilizace působením „suchého" nebo „vlhkého" tepla . Sterilizace působením vlhkého tepla, se běžně nazývá „STERILIZACE PARNÍ" . Přístroj, který je určen ke sterilizaci mateiálu touto metodou, se označuje jako „PARNÍ STERILIZÁTOR".

Zde popisovaná aplikace automatů „MICROPEL", je zaměřena na řízení „PARNÍHO STERILIZÁTORU", jehož neoddělitelnou částí je generátor čisté vodní páry. Generátor páry se v praxi zkráceně označuje jako „VYVÍJEČ" . Kombinace parního sterilizátoru s vestavěným vyvíječem se často používá uvnitř čistých prostor . Nejčastěji tehdy, pokud v uvedených prostorách není rozvod čisté vodní páry pro sterilizaci . Běžná energetická pára, je pro potřeby sterilizace nepoužitelná .

Popisovaný sterilizátor pracuje v oblasti farmaceutické výroby, která je velmi náročná na spolehlivost, bezpečnost a kontrolu veškerých zúčastněných procesů. Těmito požadavky je určena koncepce a vlastní provedení všech částí parního sterilizátoru s vestavěným vyvíječem .

SPECIFICKÉ VLASTNOSTI

Zde uvedená aplikace mikropočítačových automatů firmy „MICROPEL, má následující specifické vlastnosti :

  • Řídící a kontrolní část sterilizátoru je osazena samostatnými automaty
  • Kontrolní automat sleduje průběh a parametry sterilizace, provádí vnitřní diagnostiku a řídí funkci zabudovaného vyvíječe vodní páry
  • Řídící a kontrolní automat nemá společné funkční části a je místně oddělený
  • Kontrolní automat je vybaven zcela samostatnou sadou čidel
  • Funkce vyvíječe páry je zcela autonomní a nezávislá na činnosti sterilizátoru
  • Sterilizátor, dle této aplikace, má prostorově oddělený vstup materiálu určeného ke sterilizaci a výstup vysterilizovaného materiálu
  • Panel řídícího automatu K10 je přístupný na vstupní straně sterilizátoru a slouží pro jeho ovládání a kontrolu funkce.
  • Vstupní i výstupní strana je vybavena indikačními prvky, které umožní rychlý přehled o funkci sterilizátoru a vyvíječe páry
  • Oba automaty a periferní bloky, jsou propojeny společnou komunikační linkou .
  • Pomocí přenosného PC je možno sledovat funkci sterilizátorů nebo provádět a odlaďovat změny, řídícího SW v místě, kde je sterilizátor nainstalován.

RÁMCOVÝ POPIS APLIKACE

Každý používaný sterilizační princip je nejvhodnější pro určité provozní podmínky a pro určitý materiál.

Pro danou aplikaci byl zvolen parní sterilizátor s vyvíječem syté vodní páry . Parní sterilizátor byl vybrán vzhledem k tvaru, rozměru a tepelné kapacitě, sterilizovaných předmětů (nerezových barelů). Horkovzdušná sterilizace by v tomto případě byla prakticky nepoužitelná. Je to dáno výrazným rozdílem fyzikálních vlastností vzduchu a syté vodní páry.

Nesprávně provedený sterilizační proces je nebezpečný z hlediska ochrany zdraví a může způsobit vysoké materiální škody. Proto je nutné zajistit nejvyšší možnou spolehlivost dosažení potřebného průběhu a parametrů sterilizace . Z toho důvodu, je řídící systém osazen dvěma kusy automatů K10 .

První automat je umístěný na panelu sterilizátoru. Umožnuje ovládání a kontrolu funkce sterilizátoru, obsluhujícím personálem . Tento automat také řídí veškeré funkce sterilizátoru, s vyjímkou vyvíječe páry . Vyvíječ páry řídí druhý automat, který je zabudovaný do rozvodné skříně řídícího a kontrolního systému sterilizátoru . Druhý automat je ale určen především pro nezávislou kontrolu průběhu a dosažených parametrů sterilizačního procesu .

Vhodná kombinace parametrů sterilizační procesu, má zásadní vliv na jeho účinnost . Proto je obsluhujícímu personálu umožněn pouze výběr některého z přednastavených „STERILIZAČNÍCH PROGRANŮ" . Sterilizační program personál vybírá, podle materiálu, který má být sterilizován . Nevhodný výběr programu může způsobit poškození sterilizovaného materiálu, za běžných okolností ale nemůže snížit sterilizační účinek .

Parametry sterilizačních programů je možno měnit, pouze pomocí připojeného PC . Dříve než se zahájí rutinní používání programu s upravenými parametry, musí být provedena autorizovanou firmou „VALIDACE".

Pro snadnější rutinní ovládání sterilizátoru a dobrou „čitelnost" z větší vzdálenosti, jsou panely strany pro vstup a výstup sterilizovaného materiálu, doplněny o standardní průmyslové ovládací a indikační prvky .

Osazení: 2xK10, 1xEX02

Celkový počet I/O bodů: 57 I/O bodů

Autor aplikace: Ing.Ivan Klusáček, www.sterilizace.com


rf_ps_rozvrf_ps_vstup