Excel VBA modul

Excel VBA modul zahrnuje sadu maker pro program Microsoft Excel a podporu komunikace přes DDE server s programy třetích stran.
Specifikace
foto
E-shop

Verze 3.0 (4.12.2019)

  • Přizpůsobeno i pro 64-bit OS.

Program EXCEL, z balíku programů Microsoft Office, umožňuje zobrazovat a nastavovat hodnoty v síti automatů MICROPEL. Tato schopnost je dána tím, že náš softwarový server DataServer (nebo starší PesDDE ) poskytuje DDE rozhraní, které podporuje také program EXCEL. Program EXCEL umožňuje v zásadě dvě možnosti, jak přistupovat k datům v síti automatů MICROPEL.

1. Přímým zápisem formule pro rozhraní DDE do buňky EXCELu

Tuto metodu lze popsat tak, že uživatel zapíše do buňky EXCELu přímo textový příkaz (protokolu komunikace po DDE) pro čtení nebo zápis, program EXCEL tento formuli provede a do buňky zobrazí buďto data (v případě čtení ze sítě) a nebo výsledek operace (v případě zápisu dat do sítě).

2. Použitím vestavěného programovacího jazyku VBA (Visual Basic for Application)

Tato metoda umožňuje v EXCELu mapovat tabulky dat do datových oblastí jednotlivých automatů ( a obráceně). Tato výměna dat je inicializovaná uživatelem (nejčastěji aktivací tlačítka) nebo vyvoláním události (například od časovače). Výhodou je jednoduché použití (napojením na naše funkce lze získat již hotové mapování) a za výhodu lze také považovat umístění kódu VBA mimo uživatelskou oblast koncového uživatele a uložením tohoto kódu pod přístupové heslo. Následující část dokumentu se věnuje použití maker VBA.